Le Carbone

LE CARBONE

PROJE HAKKINDA

Portslade Brewery Brightonda Victoria döneminden kalma Bira Fabrikası olup 3-5 kat yüksekliğinde bir yapılardan oluşuyor.
Portslade, Güney Sahilinde Londra’dan yaklaşık 96 km uzakta Brighton’a bağlı bir yerleşim birimi. Brighton oldukça canlı ve kozmopolit bir üniversite kentidir ve çok sayıda ziyaret edilecek bölge çekim merkezleri bulunmaktadır.

LOKASYON

Portslade eski köy yerleşimi Brighton ve Hove’nin doğusunda bulunmaktadır ve ana ve en işlek yol olan A270 doğu-batı karayolunun yaklaşık olarak yarım mil kuzeyindedir ve A23 karayoluna bağlanan A27 Brighton çevre yolunun da bir mil güneyinde bulunmaktadır.

Bu bölgede otobüs ile düzenli olarak toplu taşıma seferleri yapılmaktadır ve gayrimenkulün bulunduğu araziye çok yakın konumda bulunan çeşitli küçük mağazalar, kafe ve barlar bulunmaktadır. Portslade demiryolu istasyonu güney yönünde ve bir milin altında bir mesafededir. Portslade kuzeyinde South Down Milli Parkıyla ve güneyinde de Hove sahil kesimi / Shoreham Limanı ile komşudur. Gayrimenkulün bulunduğu araziye çok yakın konumda bulunan birkaç tane okul bulunmaktadır.

MEVCUT KONUMU

Gayrimenkulün bulunduğu arazi, Portslade eski köy yerleşiminin Koruma Altına Alınmış Alanının köşesinde bulunmaktadır.

Söz konusu alan güney cephesinden High Street caddesi ve kuzey cephesinden de Drove Road caddesi arasında bulunmaktadır. Gayrimenkulün bulunduğu arazi, yükseklik seviyesinde çeşitli farklılıklar bulunan ve temelde bir meydan konumunda bulunan bir alan üzerindedir.

Sarı tuğlalar ile örülmüş ana bira fabrikası binası yerel kayıtlar üzerinde listelenmiştir ve ikonik bacası halen daha korunmaktadır ve söz konusu bira fabrikası binası ve ikonik bacası teklif edilen geliştirmenin bir parçasını teşkil etmektedir.

GAYRİMENKULÜN BULUNDUĞU ARAZİNİN TARİHSEL GEÇMİŞİ

John Dudney 1850 yılında bu arazi üzerinde bir bira fabrikası kurmuştur. 1880 yılında Malt Vergisinin kaldırılmasından sonra, söz konusu bina fabrikasının binasına 5 katlı ve sarı tuğlalardan örülü bir bina daha inşa edilmek suretiyle genişletilmiştir ve bu ek bina ile birlikte bacası da aynı anda ve tek seferde inşa edilmiştir. İnşa edilen ek bina köprüler kullanılmak suretiyle, Güney Caddesinin tam karşısında yer alan binalar ile bağlanmıştır.

Bira fabrikasının yapıldığı yıllarda, söz konusu bina güney bölgesinde en büyük binalardan biri konumundaydı ve Southdown Ales ve India Pale caddelerinin en meşhur binalarından biriydi. Binanın bacası üzerinde (Dudney & Sons) yani Dudney ve Oğulları sözcüklerini temsil eden D&S harflerinin bulunduğu kalkan şeklinde bir tabela bulunmaktadır.

1930 yılına gelindiğinde, binadaki bira üretimi sona erdirilmiştir. Söz konusu gayrimenkul, 1940 yılında 5. Kara Ordusu, Müfreze Birliğinin merkezi olarak kullanılmasından önce (bir gömlek imalat şirketi olan) Shepherds Industries isimli şirket tarafından satın alınmıştır. 1947 yılında ise, Le Carbone isimli şirket eskiden bira fabrikasının bulunduğu binaları devralmıştır ve ticaret unvanını Mersen olarak değiştireceği zamana kadar da 29 ülke içinde temsil edilen, dünya çapında bir şirketler grubu olarak faaliyetlerine devam etmiştir. Söz konusu şirket faaliyetlerine 2015 yılı içinde son vermiştir ve bahsi geçen binaları şimdiki mal sahiplerine satmıştır. Orijinal bira fabrikası binalarına bir dizi binalar ve yapılar daha eklenmiş durumdadır ve bu binaların ve yapıların büyük bir çoğunluğu yeniden geliştirme süreci içerisinde yıkılacaktır.

Proje Detayları
Yatırımcı Peker Holding London
Lokasyon Portslade Brewery Site South Street Portslade BN41 2LX / İngiltere
Yükleyici Peker Holding
PEKER HOLDING

Detaylı bilgi için bize ulaşın.

Cumhuriyet Mah. Silahşör Cad. Yeniyol Sok. No:8
Bomonti Business Center Şişli İstanbul

+90 212 444 32 64

info@pekerholding.com

Bilgi Talep Formu